Živica stan

piatok 7. júla 2017

Eko-bábätko

Kočík, plienky, vanička, špeciálna kozmetika, oblečenie od výmyslu sveta- mladí rodičia sú zahltení množstvom produktov, ktoré sú určené pre ich potomkov. Ako sa starať o svoje deti s ohľadom na ich zdravie a spokojnosť a pritom nezabudnúť aj na životné prostredie, ktoré bude naše deti obkolesovať? Ako k našim deťom pristupovať, aby sa neskôr sami s láskou starali o svoje vlastné deti a prírodu okolo seba?

9.00 - 10.00

Eko-poradkyne:

Petra Ježeková

Zuzana Labašová

Kto má v rukách tvoju moc?

Moc nie je dobrá ani zlá. Je to náš potenciál konať a ovplyvniť svoj život spôsobom, ktorému veríme. Máme však naozaj šancu ovplyvňovať tento rýchlo sa meniaci svet? Ako sa vzdávame svojej moci a čo nám pomáha mať s ňou kontakt, používať ju naplno a zároveň korektne?

11.00 - 12.00 

Psychoterapeutka:

Sylvia Ondrisová

Moderátor:

Rado Sloboda

Vráťme včely do miest

Nosíte bavlnené oblečenie? Jete jablká? Chutia vám paradajky? Aby mohli vyrásť, museli ich opeliť včely. Včely pre nás robia prácu za 287 miliárd ročne. Čo môžeme pre včely urobiť my? Ako im pomôcť a ako prilákať do miest aj iné opeľovače? A ako chutí pravý mestský med? Príďte ochutnať! 

13.00 - 14.00

Mestské včely:

Petra Ježeková

Zuzana Dovalová

Vyrob si vlastnú eko-kozmetiku

Kozmetika nás sprevádza našim každodenným životom. Všímame si, aké je jej zloženie? Vieme, ako ovplyvňuje naše zdravie? Uvedomujeme si jej dopad na životné prostredie a iných okolo nás? Vyrobte si s nami jednoduchú hojivú mastičku a zubnú pastu , ktoré vyživia vaše telo a potešia dušu. 

15.00 - 16.00

Eko-poradkyne:

Zuzana Labašová

Zuzana Dovalová

Zmena je v tebe!

Akí sú študenti Sokratovho inšitútu? Obyčajní ľudia, ktorí dokázali neobyčajné veci. Vypočujte si ich životné príbehy v obľúbenom formáte TEDx. 

Ako cestovanie mení pohľad na svet

Záchrana starých odrôd chutí

Zrevitalizujme hlavné mesto

Meditovať hravo - ako nám smartfón môže pomôcť poznávať našu myseľ

17.00 - 18.00

Sokratov inštitút:

Martin Buňo

Andrea Uherková

Marcela Ráczová

Dana Bubáková


Kritické myslenie do škôl

Jednou z kľúčových kompetencií sa dnes stáva schopnosť kriticky myslieť a argumentovať. Dá sa však naučiť druhých myslieť? A ešte k tomu kriticky? Ako môžu učitelia bojovať s dezinformáciami a propagandou? A ako na škole vytvoriť "kultúru myslenia"?

19.00 - 20.00

Učitelia:

Juraj Smatana

Jozef Sopoliga

Kritické myslenie:

Ondrej Gažovič

Moderuje:

Laco Oravec

Nesmrteľný les

Premietanie filmu Erika Baláža, lektora Sokratovho inštotútu: Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. Žiadne miesto sa už ani vzdialene nepodobá Európe prehistorických čias. A predsa, existuje jeden les, ktorý sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les...

20.00 - 21.30


  

Živica stan

Sobota 8. júla 2017

Škaredá zelenina

Vedeli ste, že jedna tretina všetkých vyprodukovaných potravín na svete sa vyhodí, pričom každý rok by toto množstvo mohlo nasýtiť až 3 miliardy ľudí? Ako je možné, že toľko plytváme? Je za to zodpovedný len dodávateľský reťazec alebo aj my - spotrebitelia? Jedlo a prírodné zdroje, ktoré sú na jeho produkciu potrebné, sú príliš vzácne, a preto budeme spoločne hľadať spôsoby, ako ich chrániť a neplytvať nimi. 

9.00 - 10.00

Zelená škola a Glopolis:

Dorota Martincová

Tereza Čajková

Európska divočina

Tatry sú plné protikladov. Na jednej strane veľké turistické strediská, na duhej divoká príroda. Vzácne druhy, prítomnosť šeliem aj prastarých lesov, no najmä komplexnosť ekologických procesov ako sú vetrové a podkôrnikové kalamity či divočiace rieky, vytvárajú z Tatier jedno z najdivokejších miest v Európe. Ochranár a filmár Erik Baláž porozpráva o tom čo je dôležité pre zachovanie divokej prírody v Tatrách. 

11.00 - 12.00

Ochranár a filmár:

Erik Baláž 

Mýty o eko-komunitách

Rozkvitnuté čerešne, pasúce sa kravy, lúka plná liečivých bylín, samota a zurčiaci potôčik. Toto je predstava mnohých ľudí o živote v súlade s prírodou. Ako to dopadne, keď sa pár ľudí pokúsi tento sen naplniť? Mýty a fakty o výchove "prírodných" detí, sebestačnosti a aj vzťahoch z pohľadu troch novolazíkov zo Zaježovej.

13.00 - 14.00

Riaditeľ Živice:

Juraj Hipš

Lazníci:

Miro Kašiak

Amélia Bošelová

Modreruje:

Juraj Rizman

Krotitelia energií

Každé zapnutie vypínača, štuknutie do mobilu, či uvarenie obeda spotrebúva energiu a zdroje okolo nás. Prostredníctvom nášho interaktívneho workshopu sa zaujímavou formou dozviete ako energiu šetriť, ale aj ako zistiť koľko energie každodenne miniete.  

15.00 - 16.00

Zelená škola:

Miroslava Piláriková

Katarína Lepešková

Marek Tomeš 

Pedagogicki hrdinovia 

Veríme, že len vynikajúci učitelia vytvárajú vynikajúce školy. Komenského inštitút každoročne poskytuje 20 pedagogickým lídrom špičkové ročné štúdium a podporu k dosiahnutiu reálnych zmien v školských komunitách. Našim cieľom je vytvorenie inšpiratívneho priestoru pre pedagogov, ktorí získajú vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite. Ako je Slovensko možné reformovať a tým sa podieľať na zmene školstva zdola? Ukážeme Vám v štyroch praktickych príkladoch našich účastníkov.

17.00 - 18.00

Komenského inštitút:

Katarína Pázmány

Tomáš Macko

Michal Bohuš

Petra Strigáčová

Ako zlyhávajú elity

Kto je dnes elitou a akú zodpovednosť má voči spoločnosti? Vnímanie elít sa historicky mení a s tým sa mení aj náš vzťah k nej. Niekedy ju nasledujeme a inokedy prenasledujeme. Máme k nej rozporuplný vzťah. Obdivujeme ju a kritizujeme. Vyčítame jej, že robí priveľa alebo primálo. Často ju vnímame ako príčinu spoločenských zlyhaní. V diskusii sa pokúsime objasniť zlyhávanie elít, ale aj to, či zvládne výzvy, ktorým čelíme v súčasnosti, od tých lokálnych až po globálne.

19.00 - 20.00

Novinár:

Martin M. Šimečka

Riaditeľ Živice:

Juraj Hipš

Právnička:

Zuzana Čaputová

Moderuje:

Rado SlobodaŽivot v oblakoch

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. 

20.00 - 21.30

Ochranár a filmár:

Erik Baláž